Kursy norweskiego online.

Norskprøve – jak go zdać?

Na każdym kursie norweskiego prędzej czy później pada pytanie o oficjalne egzaminy z języka norweskiego. Pierwszym egzaminem, który warto zdać w Norwegii jest Norskprøve. Poniżej zebrałam dla Was najważniejsze i najbardziej aktualne informacje o Norskprøve.

Vox

Obecnie egzamin przeprowadzany jest lokalnie przez Vox – narodowy organ fachowy ds. polityki doskonalenia kompetencji. Szczegółowe informacje o Norskprøve po norwesku i po angielsku znajdują się na tej stronie.

Uwaga zmiany!

Od maja 2014 zaszły zmiany w sposobie przeprowadzania Norskprøve. Najważniejsza zmiana polega na tym, że część pisemna zdawana jest elektronicznie, na komputerze. Zmiany dotyczą również nazewnictwa i zdawanych poziomów. W starym systemie można było zdawać Norskprøve 1 odpowiadające poziomowi A1, Norskprøve 2 odpowiadające poziomowi A2 oraz Norskprøve 3 odpowiadające poziomowi B1.

Obecnie zdajemy po prostu Norskprøve i sami wybieramy, jaki zakres poziomów będziemy zdawać.

Poziomy
Norskprøve sprawdza znajomość norweskiego na poziomach od A1 do B1 (od grudnia 2015 będzie do wyboru również B2). Przy zapisywaniu się na egzamin zaznaczamy czy chcemy zdawać na poziomie A1-A2, czy A2-B1. Przy wybieraniu odpowiedniego poziomu mogą być pomocne tzw. egenvurderingsskjemaer (szablony oceny własnej) dostępne na stronie VOX w zakładce Prøven.


Opis egzaminu
Norskprøve składa się z egzaminu pisemnego i ustnego. Do wyboru jest wersja bokmål lub nynorsk. Egzamin pisemny odbywa się cyfrowo i dzieli się na mniejsze jednostki:

– rozumienie ze słuchu (30 min.)
– rozumienie tekstu pisanego (75 min.)
– pracę pisemną (A1-A2 60 min., A2-B1 90 min.)

Egzamin ustny podzielony jest na część konwersacyjną oraz indywidualną i trwa od 20 do 30 minut. Na sali obecnych jest dwóch egzaminatorów, z których jeden moderuje rozmowę, a drugi ją ocenia.

Rejestracja
Rejestrujemy się na stronie vox.no poprzez system PAD. Po zapisaniu się najpóźniej na 2 tygodnie przez egzaminem kandydat dostaje list z informacją o terminie (dzień i godzina) oraz miejscu egzaminu. Np. w Oslo kurs odbywa się w trzech miejscach: Oslo VO Helsfyr, Oslo VO Rosenhof og Oslo VO Skullerud.

UWAGA! Rejestracja na kurs (nawet bez wniesienia opłaty) jest wiążąca i jeśli zrezygnujemy z przystąpienia do egzaminu w danym terminie, i tak będziemy  musieli za niego zapłacić.

Terminy
Egzamin odbywa się 2 razy w roku (np. w roku 2015 od 26 maja do 5 czerwca oraz od 30 listopada do 10 grudnia).

Cena

Każda gmina w Norwegii ustala swoją cenę za egzamin Norskprøve. Ceny kształtują się w okolicach 1000 NOK za obie części, np. 600 NOK za egzamin ustny, 600 za pisemny.

Przygotowanie do egzaminu
Na tej stronie znajdują się materiały pomocnicze przydatne podczas przygotowywania się do tego egzaminu – w tym dwa darmowe programy do nauki: calst.no oraz LearnNow.no (instrukcje po polsku!), a także przykładowe zadania z Norskprøve na rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu pisanego, przykładowe tematy prac pisemnych, a także tematy do egzaminu ustnego.
Zdecydowanie polecam przerobić sobie te przykładowe ćwiczenia!

Wyniki i certyfikat

Poszczególne części egzaminu oceniane są poziomami, np.: „poniżej A1”, „A1”, „A2” i „B1”. Certyfikat z wynikami wysyłany jest pocztą do 6 tygodni od daty zdawania egzaminu.

Zoozanko życzy powodzenia wszystkim zdającym Norskprøve!